Wynajem samochodu czy jego zakup?

Zakup samochoduWynajem samochodu czy jego zakup - co jest korzystniejsze dla firmy?

Dla każdego prywatnego przedsiębiorstwa, które funkcjonuje na współczesnym rynku najważniejszym aspektem działań, jest to, by osiągać jak najwyższe przychody, przy możliwie niskich kosztach, które trzeba ponieść, aby sprawnie działać.

Przedmiotami w firmie, które zarówno są absolutnie niezbędne do sprawnego działania, ale i które w znaczący sposób rzutują na poziom kosztów, są wszelkiego rodzaju pojazdy, takie jak samochody osobowe, busy, czy pojazdy specjalistyczne.

Krótkoterminowy lub długoterminowy wynajem samochodów osobowych czy wynajem busów jest dla przedsiębiorstw bardzo atrakcyjną propozycją, bo odpowiednio i właściwie stosowany pozwala zwiększać przychody i redukować koszty.

Finansowe korzyści z wynajmu samochodu

Główną korzyścią i przewagą finansową wynajmu busa czy samochodu, nad jego kupnem, czy leasingiem, jest fakt, że firma płaci tylko za to, co jest jest potrzebne i tylko przez okres na jaki jest to jej potrzebne. Ponosi dzięki temu koszty, które jest przewidywalne i ma nieomal 100% pewności, że nie będzie żadnych innych, oprócz oczywiście kosztów eksploatacji takich jak paliwo. Umowa najmu w większości przypadków jest bowiem tak konstruowana, że to po stronie wynajmującego jest obowiązek dbania o to, aby wynajęty pojazd był zawsze odpowiednio serwisowany, przeglądy robione na czas, a wszelkie naprawy dokonywane zgodnie z zaleceniami serwisowymi. A w przypadku awarii, powinien niezwłocznie zapewnić nowy pojazd. Mimo iż te koszty wpływają na wysokość kwoty najmu, to i tak z perspektywy firmy są warte poniesienia. Bo nie dość, że są przewidywalne i łatwe do zaplanowania w budżecie firmy, to jeszcze  pozwalają na istotne oszczędności na personelu i jego płacach. Gdyby bowiem firma samodzielnie musiała dbać o całą flotę, to nie tylko ponosiłaby wszelkie koszty związane z serwisem pojazdów, ale musiałaby cały czas utrzymywać ludzi, którzy musieliby się tym tematem się zajmować.

Większa elastyczność działania

Wynajem busów, a w niektórych przypadkach samochodów osobowych, czy różnego typu pojazdów specjalnych ma też ogromne znaczenie dla możliwości szybkiego dostosowania się przedsiębiorstwa do zmieniających się warunków otoczenia. Nierzadko zdarza się bowiem, że firma wygra np. jeden, czy dwa przetargi w tym samym czasie i aby sprostać ich realizacji musi zapewnić sobie w krótkim czasie odpowiednie środki materialne do zabezpieczenia ich wykonania, bo posiadana ilość sprzętu może nie wystarczyć.

W takich sytuacjach najem jest rozwiązaniem idealnym. W zależności od miejsca nowych prac i i ich zakresu wynajem busów może dotyczyć jednego, albo i kilku pojazdów. Mniejszych, albo większych. Jeśli jest potrzeba odwiedzenia kilku czy nawet więcej miejsc, gdzie przedsiębiorstwo planuje prace, nierzadko krótkotrwały wynajem samochodów osobowych pozwala na szybkie rozwiązanie tego problemu. A w momencie gdy zapotrzebowanie na zwiększone środki znika, firma je oddaje i nie ponosi żadnych kosztów, aż do momentu pojawienia się kolejnej potrzeby. Taka elastyczność i brak balastu w postaci niepotrzebnych i kosztochłonnych środków trwałych daje przedsiębiorstwom ogromną przewagę nad tymi, które takie koszty muszą ponosić cały czas.

Wady wynajmu - samochody używane

Żadne rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Wynajem także je posiada. Wadą wynajmu samochodów, czy to długoterminowego, czy krótkotrwałego jest wyższy miesięczny koszt jednostkowy ponoszony przez firmę. Płaci się bowiem nie tylko za sam wynajem ale i niejako za gotowość wynajmującego do ewentualnych napraw czy zapewnienia samochodu czy busa zastępczego. Jeśli taka sytuacja nie zajdzie, te koszty są teoretycznie niepotrzebne. Kupno pojazdu na własność ma tę ogromną zaletę, że można nim dysponować zawsze i wszędzie, niezależnie od sytuacji. Wynajem można zapewnić sobie szybko, ale jednak nie ma się tak dużej swobody w dysponowaniu pojazdem jak własnym. Nierzadko należy np. zadeklarować przebieg i za jego przekroczenie trzeba sporo dopłacić. Także wszelkie uszkodzenia wynajmowanego pojazdu mogą wpłynąć na jego koszt. Uszkadzając własny sprzęt ma się większą swobodę w decydowaniu o tym, jak i czy w ogóle potrzeba to naprawiać.

Niemniej jednak wady najmu są zdecydowanie mniejsze od zalet jakie się z tym wiążą i dlatego usługi te cieszą się coraz większym powodzeniem.Podobne:
Skup samochodów - zasady działania

Samochody - skup samochodówZasady działania skupu samochodów używanych Bardzo dużą popularnoś

Skup samochodów używanych - alternatywa dla bezpośredniej sprzedaży auta

Skup samochodów  używanych - ofertaNowoczesne skupy samochodów proponują odkup samochodu używanego za gotówkę

    www.autoskupy.info - skupy samochodów używanych: Warszawa, Łódź, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Kraków, Szczecin